Менеджмент
Тема 51. Стреси. Фактори, що їх викликають та методи нейтралізації
План
1. Способи розв’язання конфліктних ситуацій.
2. Фактори, що призводять до виникнення стресових ситуацій.
1. Способи розв’язання конфліктних ситуацій
Більшість конфліктів, які супроводжують наше життя, призводять дуже часто до додаткових нервових навантажень на людину, стресових ситуацій, необхідності управління стресами.
Поняття "стрес" було запозичене зі сфери техніки, де воно означає здатність різних тіл і конструкцій протистояти навантаженню. Будь-яка конструкція має межу міцності, перевищення якої призводить до руйнування.
Перенесене в сферу соціальної психології поняття "стрес" включає цілий спектр станів особистості, які викликані багатьма подіями: від поразок чи перемог до творчих переживань чи сумнівів. Деякі фахівці вважають, що стрес - це той тиск у світі, який призводить до стану емоціонального дискомфорту. Інші вважають, що емоціональний дискомфорт - це стрес, викликаний тиском чи умовами, які називаються стресорами.
У цілому стрес - це явище, яке зустрічається часто. Незначні стреси нешкідливі, але надзвичайні стреси створюють проблеми як для особистості, так і для організації, складності у виконанні поставлених задач.
Під стресом розуміємо комплекс фізичних, хімічних і психологічних реакцій людини на стимули чи стресори в оточуючому середовищі. При цьому сили оточуючого середовища виводять із рівноваги фізіологічні й психологічні функції людини. Стан стресу може бути викликаний сукупністю фізичних, психологічних факторів, тобто стресорами. До фізичних факторів можна віднести: занадто висока чи занадто низька температура в робочому приміщенні, сильні запахи, недостатнє освітлення, підвищений рівень шуму та інше.
2. Фактори, що призводять до виникнення стресових ситуацій
Прикладами психологічних факторів, які призводять до виникнення стресових ситуацій, є:
■ недостатнє навантаження працівника, при якому немає можливості продемонструвати його кваліфікацію в повній мірі, або навпаки перевантаження працівника;
■ не досить чітке розуміння працівником своєї ролі і місця у виробничому процесі, колективі, що найчастіше зумовлено відсутністю чітко встановлених прав і обов'язків працівника, незрозумілістю задач, відсутністю перспектив росту;
■необхідність одночасного виконання різнорідних завдань, не пов'язаних між собою і однаково термінових;
■ нецікава робота, не участь працівників в управлінні організацією, прийнятті рішень щодо подальшого розвитку діяльності організації в період зміни напрямків її активності.
Оскільки стреси в нашому житті невід'ємні, то необхідно вміти керувати ними, знижувати шкоду, якої вони завдають. Існує декілька способів адаптації людини до стресів. Перший - на рівні організації, в результаті зміни в політиці, структурі виробництва, виробленні чітких вимог до працівників, оцінці їх діяльності. Такі зміни усувають джерело стресових ситуацій. Другий - на рівні окремої особистості. Цей спосіб полягає в тому, щоб вміти справлятися зі стресами індивідуально, використовуючи спеціальні програми щодо нейтралізації стресів. Такі програми включають медитацію, тренінг, вправи, дієту та інше. Вони допомагають людині краще почуватися, розслабитись, відновити сили. Деякі з таких програм наведено в табл.1.
Питання для контролю знань
1. Обгрунтуйте поняття стрес.
2. Зробіть характеристику факторів, що впливають на виникнення стресових ситуацій.
3. Наведіть приклади методів нейтралізації стресів.