top of page

Тема 52. Поняття про операції та операційну систему

 

План

1. Поняття про операційну систему.

2. Склад і взаємозв’язок елементів системи.

1. Поняття про операційну систему

  Термін "операції" є досить широким і стосується промислового та сільськогосподарського виробництва, а також надання послуг організацією будь-якого типу (Державною, приватною тощо).

   Операційна функція охоплює всі дії, результатом яких є товари, послуги, що пропонуються організацією на ринку. Без цієї функції, зрозуміло, ніяка організація існувати не може. Для здійснення операційної функції створюється відповідна операційна система.

   Операційна система створюється та функціонує, враховуючи стратегію операційної діяльності, яка, в свою чергу, є однією з функціональних стратегій (субстратегій) розвитку організації. Стосовно промислового підприємства повна система виробничої діяльності називається операційною системою. Банк або лікарня також мають операційні функції, хоча не мають нічого спільного з технологією обробки матеріалів або конвеєром. Тому управління операціями аналогічне до управління виробництвом, за виключенням того, що управління операціями охоплює більш широке коло проблем і використовується в організаціях, діяльність яких не має нічого спільного з технологією підприємств обробної чи будь-якої іншої галузі промисловості. Однак є певна схожість у підходах, принципах діяльності менеджера промислової фірми, страхової компанії, банку, клінічної лікарні тощо.

  Інформатизоване оперативне управління виробництвом є важливою складовою частиною керівництва виробничою діяльністю підприємства. Системи оперативного управління виробництвом, якістю, матеріально-технічними запасами і технічним обслуговуванням побудовані на одних і тих же основних принципах. Мета цієї системи - забезпечення економічно ефективної реалізації цілей організації. Система оперативного управління підприємством включає елементи: а) керований процес; б) зворотний зв'язок; в) порівняння; г) корегуючий фактор; д)планова система з участю людини.

   Сумарний об'єкт попиту на всі товари і послуги, що проводяться операційною системою, називається сумарним попитом. Для більшості операційних систем показник сукупного попиту залежить від пори року.

Терміни "операція" і "виробництво" пов'язані. Під виробництвом розуміють випуск товарів і переробку сировини. Термін "операція" ширший, він включає не тільки виробництво товарів, але і надання послуг.

Організації відрізняються одна від одної за характером конкретних видів діяльності, які входять в операційну функцію.

Повна система виробничої діяльності організації називається операційною системою, вона складається із трьох підсистем:

• переробляюча - виконує виробничу роботу безпосередньо пов'язану з перетворенням вхідних величин у вихідні результати.

• підсистема забезпечення не пов'язана з виробництвом виходу, але виконує необхідні функції забезпечення переробляючої підсистеми. Функція є частиною підсистеми забезпечення в одній організації, може бути складовою частиною перероблюючої в інші.

• підсистема планування і контролю одержує від перероблюючої підсистеми інформацію про склад систем і незавершене виробництво, інформація надходить із внутрішнього середовища організації про цілі, політику, основні напрямки та інші внутрішні параметри. Інформація про попит на продукцію, вартість ресурсів, тенденцію розвитку технології, правові нормативні акти та інші фактори надходить із зовнішнього середовища. Підсистема планування і контролю повинна обробити цей великий об'єм достатньо складної інформації і видати рішення, як повинна працювати перероблююча підсистема. Конкретні питання, які належать рішенню, включають планування виробничих потужностей, диспетчеризацію управління матеріально-виробничими запасами, контроль якості.

  Операційні системи можна класифікувати різними способами Відмінними характеристиками проектних систем є те, що кожна одиниця кінцевої продукції, унікальна за конструкцією, виконуючим завданням, місцезнаходженням або за іншими важливими ознаками. Процес виробництва має одиничний, неповторний характер. На випуск кожної одиниці продукції витрачається відносно подовжений час: декілька тижнів, місяців або навіть років. Всі ресурси операційної системи й даний час спрямовуються на реалізацію одного або декількох проектів.

  Система масового виробництва видає великі об'єми відносно стандартизованих виходів. Перероблююча система з безперервним процесом виробляє значні об'єми однорідного виходу. Планування випуску продукції передбачає прийняття рішення про те, як експлуатувати операційну систему з урахуванням змін сукупного попиту. План випуску продукції розробляється на конкретні періоди. Для кожного періоду, що планується, необхідно визначити дві перемінні: • об'єм виробництва в даний період; • кількість працюючих, що використовуються в цей період.

 

2. Склад і взаємозв’язок  системи

   Організація в менеджменті розглядається як відкрита система, і передумови її успіху слід виявити у зовнішньому середовищі, оперативно адаптуючи та оптимізуючи мікросередовище. Операційна функція будь-якої організації є однією з основних. Вона має важливі і складні зв'язки з іншими функціями організації. Для оптимізації діяльності необхідно забезпечити ефективне управління цими зв'язками.

   Однією з найскладніших проблем, що виникають при визначенні організації як об'єкта управління, є формування елементів, сукупність та взаємодія яких створюють об'єктивні передумови для визначення мети, з_ одного боку, і для вибору оптимальної  стратегії, з іншого боку.

  Ці елементи необхідно доповнити набором відповідних інформаційних об'єктів зовнішнього та внутрішнього (з точки зору організації) характеру.

    До складу будь-якої організації належать ресурси, які можна класифікувати так:

♦ технічні ресурси (особливості виробничого обладнання, основних і допоміжних матеріалів тощо);

♦ технологічні ресурси (динамічність методів технології, наявність конкурентоспроможних ідей);

♦ кадрові ресурси (кваліфікаційний, демографічний склад персоналу, його здатність адаптуватися до зміни завдань організації);

♦ просторові ресурси (характер виробничих приміщень, території підприємства, комунікацій, можливість розширення);

♦ресурси організаційної структури управління (характер і гнучкість керуючої системи, швидкість проходження керуючих впливів тощо);

♦ інформаційні ресурси (характер інформації про саму організацію та зовнішнє середовище, можливість її поповнення та підвищення достовірності);

♦ фінансові ресурси (стан активів, ліквідність тощо).

  У результаті взаємодії всіх згаданих ресурсів досягається ефект синергії, тобто  виникають нові властивості, якими кожен окремий вид ресурсів не володіє. Наприклад, неможливо вивести на потрібний сегмент ринку товар, який відповідає його вимогам, не маючи ресурсів усіх видів: можливостей обладнання, технології, кваліфікаційних можливостей персоналу тощо.

Отже, основоположним принципом виділення елементів організації є оцінка можливостей досягнення нею стратегічних завдань, що з'являється під час використання даного елемента системи. Іншими словами, елементами системи повинні визнаватися не матеріальні засоби виробництва, предмети праці або певні категорії персоналу, а ті можливості досягнення стратегічних завдань, що відкриваються під час використання цих засобів, предметів і категорій.

Питання для контролю знань

1. Розкрийте суть поняття операції.

2. Розкрийте суть поняття операційна система.

3. Опишіть шляхи вдосконалення менеджменту у сфері виробництва.

bottom of page