Менеджмент
Тема 56. Суть і структура фінансового менеджменту
План
1. Поняття фінансового менеджменту, його принципи.
2. Завдання фінансового менеджменту.
1. Поняття фінансового менеджменту, його принципи
У системі управління різними аспектами діяльності будь-якого підприємства в сучасних умовах, найбільш складною і відповідальною ланкою є управління фінансами. У країнах з ринковою економікою принципи і методи цього управління ще на рубежі Х1Х-ХХ сс. сформувалися і отримали назву "фінансовий менеджмент".
У нашій країні практика ефективного фінансового менеджменту знаходиться лише на стадії становлення, на неї впливають об'єктивні труднощі перехідного періоду, недосконалість нормативно-правової бази, недостатній рівень підготовки спеціалістів до роботи в кризових економічних умовах. Подальший рух шляхом ринкових реформ і подолання кризових економічних тенденцій дозволяє в повній мірі використати теоретичний і практичний досвід фінансового менеджменту.
Фінансовий менеджмент - це система принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов'язаних з формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів підприємств і організацією обороту його грошових ресурсів. Ефективне управління фінансовою діяльністю підприємства забезпечується реалізацією таких принципів: інтегрованість з загальною системою управління підприємством; комплексний характер формування управлінських рішень; високий динамізм управління; багатоваріантність підходів до розробки окремих управлінських рішень; орієнтованість на стратегічні цілі розвитку підприємства.
Фінансовий менеджмент як підсистема менеджменту і самостійна локальна система має свою структуру, завдання, цілі та механізми функціонування. Його структурний аспект охоплює макро- і мікроекономічні фінансові органи управління, фінансові інститути ринкової економіки, завдання, цілі, функції та механізми фінансового регулювання (саморегулювання).
2. Завдання фінансового менеджменту
Головною ціллю фінансового менеджменту є забезпечення макси-мілізації достатку власників підприємства в поточному і перспективному періоді.
У процесі реалізації своєї головної цілі фінансовий менеджмент спрямований на вирішення таких основних завдань:
1. Забезпечення формування достатнього об'єму фінансових ресурсів відповідно до завдань розвитку підприємства;
2. 3абезпечення найбільш ефективного використання сформованого об'єму фінансових ресурсів у процесі реалізації основних напрямів діяльності підприємства;
3. Оптимізація грошового обороту;
4. 3абезпечення максимілізації прибутку підприємства за передбачуваного рівня фінансового ризику;
5. Забезпечення мінімізації рівня ризику в процесі досягнення запланованого рівня прибутку;
6. Забезиечення постійної фінансової рівноваги підприємства в процесі його розвитку.
Як і будь-яка керуюча система фінансовий менеджмент передбачає наявність певного об'єкта управління. Таким об'єктом управління виступають фінанси підприємства і його фінансова діяльність.
Фінансовий менеджмент як керуюча система характеризується наявністю і відповідними суб'єктами управління. Сучасна практика фінансового менеджменту дозволяє виділити три основні групи таких суб'єктів:
- Власник підприємства самостійно здійснює функції фінансового управління, як правило, на малих підприємствах з невеликим об'ємом фінансової діяльності. У цьому випадку для здійснення відповідних функцій спеціаліста - найманого працівника - потреби немає.
- Фінансовий менеджер широкого профілю є спеціалістом -найманим працівником, який здійснює практично всі функції фінансового управління підприємства. Такі спеціалісти використовуються в основному на підприємствах для загального керівництва фінансовою діяльністю.
- Функціональний фінансовий менеджер є вузьким спеціалістом -найманим працівником, який здійснює спеціалізовані функції управління в одній зі сфер фінансової діяльності підприємства.
Питання для контролю знань
1. Обгрунтуйте поняття фінансового менеджменту.
2. Назвіть завдання фінансового менеджменту.
3. Обгрунтуйте принципи фінансового менеджменту.