Менеджмент
Тема 6. Поняття організації
План
1. Поняття фірми, ціль створення фірми.
2. Класифікація, правовий статус та характеристика діяльності фірм.
1. Поняття фірми, ціль створення фірми
Практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину, що результативність будь-якої виробничо-господарської та комерційної діяльності залежить, передусім, від колективності та творчої активності управлінських кадрів, достатньо глибокого знання виробництва, законодавчої бази й соціальних аспектів господарювання.
Для забезпечення нормального рівня своєї життєдіяльності будь-яке суспільство здійснює безліч видів конкретної праці. Для цього люди створюють певні організації (трудові колективи).
Організації складають основу діяльності менеджерів, саме в них знаходяться причини, які зумовлюють існування менеджменту.
Зміст поняття "організація" має багато різнихтрактовок, наприклад, М. Лкофф і Ф. Емері дають таке визначення: "Організація - соціальна група, в якій існує функціональний поділ праці, який спрямований на досягнення загальної мети". За Т. Пітерсом, Р. Уотерменом: "Організація - це розумна система підсвідомо скоординованих видів діяльності, яка не має зайвих елементів".
Враховуючи всі ознаки, які відображають суть цього поняття, можна засвідчити, що "організація як соціальна система є відносно автономна група людей з чітко структурованою спільною діяльністю та визначеними кордонами, створена для досягнення загальної мети".
Організації, які спільно реалізують ту чи іншу програму або мету і діють на засаді певних правил і процедур та враховуючи мету і характер їх діяльності, можна поділити на дві групи:
- підприємницькі (комерційні), що функціонують і розвиваються за
рахунок власних коштів;
- підприємницькі (некомерційні), існування яких забезпечується
бюджетним фінансуванням держави.
Організації з підприємницьким характером діяльності називають підприємствами.
Кожне підприємство мас історично сформовану назву (завод, фабрика, шахта, ательє, електростанція, майстерня тощо), може включати кілька виробничих одиниць - заводів або фабрик (комбінат, виробниче об'єднання). У більшості країн світу з розвинутою ринковою економікою такі виробничі одиниці називають фірмами.
Під словом фірма розуміють підприємства, що здійснюють
господарську діяльність у галузях промисловосте будівництва,
сільського господарства, транспорту, торгівлі тощо, з метою одержання
кінцевого фінансового результату – прибутку.
Враховуючи це, можемо дати таке визначення терміна:
- самостійна основна первинна ланка народного господарства;
- відокремлена спеціалізована одиниця, основою якої є професійно організований трудовий колектив, здатний за допомогою засобів виробництва, що маються в його розпорядженні, виготовити потрібну споживачам продукцію (виконувати роботу, надавати послуги) відповідного призначення та асортименту;
- самостійний суб'єкт, створений відповідно до діючого законодавства, для виробництва продукції та надання послуг з метою задоволення суспільних потреб та отримання прибутку;
- юридична особа, яка відповідає певним ознакам, що встановлені діючим законодавством країни, не території якої вона зареєстрована.
Відповідно до Закону України "Про підприємства", підприємство - це самостійний господарюючий, уставний суб'єкт, який володіє правами юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).
Кожне підприємство (фірма) визначає для себе фірмову назву, під якою її записують до державного реєстру своєї країни. Фірмова назва, як правило, включає ім'я та прізвище одного чи кількох власників фірми, відображає характер її діяльності, правовий статус та форму господарювання. В окремих країнах поширені більш конкретні найменування фірм. Наприклад, в Англії вони мають назву компанії, США - корпорації, країнах континентальної Свропи - товариства.
Кожне підприємство (або фірма) має такі особливості:
♦є юридичною особою;
-
має замкнену систему обліку та звітності;
-
має самостійний баланс, розрахунковий рахунок у банку;
-
печатку з власною назвою;
♦товарний знак (марку) у вигляді певного терміна, символу, малюнка або комбінації їх.
Фірмовий знак служить для ідентифікації товарів або послуг продуцента (продавця) та їх відокремлення на ринку від продукції (послуг) конкурентів.
Для ефективного господарювання важливим є визначення цілей створення та функціонування підприємства (фірми). Генеральну мету підприємства, чітко окреслену причину його існування, у світовій економіці заведено називати місією.
Місія - це головна мета підприємства, тобто чітко визначена причина його існування. Місія сучасного підприємства полягає у виробництві продукції (наданні послуг) для задоволення потреб ринку та одержання максимально можливого прибутку.
На підставі встановленої загальної місії визначаються загальнофірмові цілі, які мають бути:
1.Конкретними і вимірними, що дає їм можливість стати реальною вихідною базою для наступних правильних господарських і соціальних рішень стосовно діяльності підприємства (фірми, корпорації);
2.Зорієнтованими у часі, тобто мати конкретний горизонт прогнозування (прогноз розвитку подій на тривалі й відносно короткі періоди часу - відповідно на 5-10 років і 1 -2 роки);
3.Досяжними, щоб стимулювати підвищення ефективної діяльності підприємства;
4.Взаємодоповнюваними, тобто дії і рішення, що необхідні для досягнення однієї мети, не повинні перешкоджати реалізації інших цілей діяльності підприємства (фірми, корпорації);
5.Чітко сформульованими щодо кожного виду (напряму) діяльності підприємства (фірми), що робить їх реальними для досягнення у відповідному часі.
Визначені цілі підприємства (фірми) займуть вагоме місце в стратегічному плануванні у тому разі, коли їх не лише правильно сформульовано та ефективно систематизовано, а й достатньо про них інформовано весь персонал і відпрацьовано дійову систему їх здійснення.
2. Класифікація, правовий статус та характеристика діяльності фірм
Для забезпечення ефективного господарювання за ринкових умов, кваліфікованого управління підприємствами винятково важливою є їхня чітка й повна класифікація за певними ознаками, тобто фірми розрізняються за такими ознаками (Схема1):
♦ правовими;
♦ фінансово-економічними;
♦ організаційно-управлінськими.
Повну класифікацію підприємств (фірм) можна скласти використовуючи такі ознаки:
• мета та характер діяльності;
• форма власності;
• національна належність капіталу;
• правовий статус і форма господарювання;
• галузево-функціональний вид діяльності;
• технологічна і територіальна цілісність;
- розмір за кількістю працівників (Табл. 1).
До державних належать казенні підприємства, які не підлягають приватизації. Рішення про перетворення державного підприємства на казенне приймає Кабінет Міністрів України за однією з таких умов:
- підприємство проводить виробничу або іншу діяльність, яка, відповідно до чинного законодавства, може здійснюватися лише державним підприємством;
- головним споживачем продукції підприємства є держава;
- підприємство є суб'єкт природних монополій.
За національною належністю капіталу заведено розрізняти підприємства (фірми):
- національні - капітал належить підприємцям своєї країни;
- закордонні - капітал є власністю іноземних підприємців повністю або в тій частині, що забезпечує їм необхідний контроль; такі підприємства створюються у формі філій або дочірніх фірм і реєструються в країні місцезнаходження;
- змішані - капітал належить підприємцям двох або кількох країн; їхня реєстрація здійснюється в країні одного із засновників такого підприємства;
- спільні - метою створення є спільна підприємницька діяльність.
Спільне підприємство (СП) є найпоширенішою організаційною формою підприємств з іноземними інвестиціями, що створюються на засадах змішаних форм власності об'єднанням майна українських та іноземних учасників. Іноземному інвестору належить лише частка статутного фонду. Як і всі інші форми господарювання спільні підприємства мають такі позитивні сторони: можливість використання інноваційних світових технологій, прогресивних видів устаткування, матеріалів; акумулювання фінансових ресурсів; запозичення досвіду роботи іноземного партнера в галузі маркетингу, фінансів, менеджменту персоналу, організації виробництва тощо; здійснення інноваційної діяльності; використання господарських зв'язків українського партнера та його досвіду господарювання на українському ринку.
Найбільш важливою є класифікація фірм за правовим статусом і формою господарювання. Одноосібне підприємство є власністю однієї особи або родини; воно несе відповідальність за свої зобов'язання всім майном (капіталом). Таке підприємство може бути зареєстроване як самостійне або як філія іншого підприємства (фірми). Форму одноосібних підприємств мають переважно малі за кількістю працівників фірми.
У США, наприклад, таких одноосібних підприємств приблизно 15 млн. Одноосібна власність охоплює 10—14% фінансового обсягу всього американського бізнесу. Звичайно одноосібний підприємець є універсалом: генеральним менеджером з продажу, збуту, реклами, фінансів, кадрів і постачання. Рейтинг кредитоспроможності одноосібника не дуже високий порівняно з великими фірмами. Ця форма має низку переваг: власникові фірми повністю належить прибуток фірми; володар фірми має низькі витрати, пов'язані з організацією виробництва; невеликі розміри фірми дають власникові змогу підтримувати контакти зі своїми робітниками і покупцями продукції.
Недоліками особистого володіння є: обмежені можливості для розширення виробництва; не сприяння банків у наданні значних кредитів; необмежена відповідальність за фінансовий стан підприємства, оскільки все майно володаря за рішенням суду може бути направлене на компенсацію вимог кредиторів і погашення боргів; власник фірми повинен бути компетентним у всіх виробничих та фінансових питаннях і мати здібності до підприємництва.
До комерційних підприємств (фірм) належать такі, які функціонують і розвиваються за рахунок власних коштів, мета діяльності - отримання прибутку.
До некомерційних належать здебільшого доброчинні, освітянські, медичні, наукові та інші організації невиробничої сфери народного господарства.
Приватне підприємство - це юридична особа, заснована на власності громадянина з правом використання найманої праці. Засновник може не виконувати трудових обов'язків на фірмі, але має право повного розпорядження прибутком фірми після сплати податків та інших обов'язкових відрахувань, зборів і платежів. Держава стимулює розвиток саме такої категорії приватних фірм, вбачаючи в них перспективний осередок потужного в майбутньому приватного сектору економіки. Для здійснення управлінських функцій засновник може найняти професійного менеджера. Розміри приватного підприємства законодавчо не обмежуються. Економічна привабливість створення такої форми підприємництва відображується можливістю для засновника одержувати доходи у вигляді заробітної плати, премій, матеріальної допомоги тощо, розміри яких він встановлює самостійно при безпосередньому керівництві фірмою та у вигляді частини прибутку, спрямованої на споживання, розмір якої не має нормативного обмеження та встановлюється засновником одноосібно.
Колективне - це таке підприємство, що ґрунтується на власності трудового колективу, а також кооперативу, іншого статутного товариства або громадянської організації.
Комунальне - це підприємство, яке засноване на засадах власності відповідної територіальної громади.
Державне підприємство - це юридична особа, засновником якої виступає держава. Розрізняють державні підприємства, засновані на загальнодержавній власності та власності адміністративно-державних одиниць (комунальна власність). Ця категорія підприємств характеризується такими економічними перевагами: часткова гарантованість у забезпеченні підприємства обсягом робіт за допомогою держзамовлень і держконтрактів; деякі пільги в сфері податкових відносин, ресурсо забезпечення, надання кредитно-грошової допомоги, соціальної захищеності працюючих, з одного боку, а з другого - більш жорсткий контроль за використанням коштів, які спрямовуються на споживання, за своєчасністю сплати в держбюджет, визначеної частки дивідендів на вкладений капітал.
Створення державних підприємницьких структур доцільне з метою забезпечення раціональної структури економіки в стратегічно важливих народногосподарських секторах та розвитку необхідних галузей.
Кооперативні підприємства (кооперативи) - добровільні об'єднання громадян з метою спільного ведення господарської або іншої діяльності. Характерною їхньою ознакою є особиста участь кожного у спільній діяльності, використання власного або орендованого майна. В економіці України функціонують два основні типи кооперативів: виробничі й споживчі. У перспективі можна очікувати великого поширення кооперативів також і в інших сферах діяльності - науковій, фінансовій, страховій тощо.
Виробничий кооператив - це організаційно-правова форма здійснення виробничої діяльності не менш як трьома громадянами, які об'єднали свої трудові, майнові та фінансові ресурси, паї з метою одержання прибутку. Члени кооперативу, крім внесення своїх паїв у загальний статутний фонд, повинні обов'язково виконувати трудові обов'язки, тобто брати безпосередню участь у виробничій діяльності кооперативу.
Виробничі кооперативи мають право використовувати найману працю. Всі питання виробничо-господарської діяльності повинні узгоджуватись також правлінням кооперативу. Дохід членів кооперативу формується із заробітної плати, премій, додаткових виплат, згідно з чинним законодавством, та з частини прибутку, що розподіляються між членами кооперативу у вигляді відсотків на внесений пай пропорційно його вартості.
Виробничий кооператив у разі банкрутства несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім своїм майном.
У державному секторі економіки однією з форм підприємництва є орендні підприємства.
Орендне підприємство - це юридична особа, що створюється на підставі угоди між державним органом (Фондом державного майна) і організацією орендарів, яка формується за рішенням трудового колективу. Орендне підприємство є гнучкою й ефективною організаційною формою на етапі переходу до ринку, що найбільше забезпечує організаційну і психологічну підготовку до підприємницької діяльності з її вільними ринковими відносинами і підприємницьким ризиком.
Усі організаційні особливості регламентуються угодою про оренду, яка укладається відповідно до чинного законодавства про оренду і гарантує тимчасове і платне користування орендованими засобами виробництва.
Орендна плата забезпечується доходами орендаря і гарантією прав держави (орендодавця). її розмір залежить від виду оренди, характеризує взаємовідносини суб'єктів оренди, попиту на орендоване майно та від інших організаційно-економічних чинників, але принципові положення методів розрахунку плати за майно державних підприємств регламентуються державою, оскільки орендна плата є одним з регуляторів підприємництва.
За кваліфікаційною ознакою - правовий статус і форма господарювання - особливе місце посідають господарські товариства - структури створені на засадах угоди юридичних осіб і громадян об'єднанням їх майна та підприємницької діяльності з метою отримання прибутку.
У більшості країн світу з ринковою економікою такі товариства залежно від характеру інтеграції (осіб чи капіталу) та міри відповідальності за зобов'язаннями (повна чи часткова) поділяються на:
■ повні товариства (товариство з повною відповідальністю);
■ товариство з обмеженою відповідальністю;
■ товариство з додатковою відповідальністю;
■ командитне товариство;
■ акціонерне товариство.
У повному товаристві учасники займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном. Засновницький договір про повне товариство має визначати розмір кожного учасника, розмір, склад і порядок внесення внесків, форму участі їх у справах товариства. Справи повного товариства ведуться за загальною згодою всіх учасників або всіма ними, або одним чи кількома з них, які виступають від імені товариства. В останньому випадку обсяг повноважень учасників визначають дорученням, яке має бути підписано рештою учасників товариства.
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники ТОВ, які не повністю внесли свої частки, несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства недовнесеною часткою внеску. ТОВ зберігає всі ознаки акціонерного товариства, вартістю придбаних акцій є вартість внеску учасника у статутний фонд.
Товариство з додатковою відповідальністю має статутний фонд, учасники несуть відповідальність у межах внесків, а при недостатності цих сум - додатково майном, що належить їм, в однаковому для всіх учасників розмірі, кратному внеску кожного учасника.
Командитне товариство - це товариство, коли поряд з одним або більшістю учасників, які несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, існує також один або більше учасників, відповідальність яких обмежується внеском у майні товариства (вкладників). Якщо у командитному товаристві беруть участь два або більше учасників з повною відповідальністю, то вони несуть солідарну відповідальність за боргами товариства.
Найбільш розвинутою формою господарських товариств є акціонерні товариства.
Акціонерне товариство має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства. В акціонерних товариствах обов'язковим є створення резервного фонду за рахунок щорічних відрахувань із прибутку до досягнення ними встановленого розміру.
Відкрите акціонерне товариство - товариство, акції якого розповсюджуються шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах.
Закрите акціонерне товариство - товариство, акції якого розповсюджуються між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки, конвертуватися, а також продаватися на біржі.
Акціонерним товариством може стати будь-яке об'єднання відповідно до засновницького договору між підприємствами і організаціями, що входять у систему цього об'єднання як самостійні юридичні особи. Це дасть можливість зміцнити економічну самостійність і відповідальність за результати роботи кожного члена акціонерного товариства.
Акціонерне товариство може бути створене у такій послідовності:
1. Розрахунок вигідності структури витрат, пов'язаних з організацією акціонерного товариства, розрахунок результатів функціонування;
2. Складання установчих документів(статуту) та установчої угоди, в яких зазначені гарантії виконання фінансових і юридичних зобов'язань;
3. Подання бланків на випуск цінних паперів(акцій) на певну суму;
4. Отримання дозволу фінансового управління на продаж акцій. Є різні види акцій.
Акція - це цінний папір, який дає акціонерові право брати участь в управління товариством, у розподілі прибутку і розпродажу залишків майна у разі ліквідації товариства.
Основні види акцій:
- іменні, власник яких має бути зареєстрований акціонерним товариством;
- на пред'явника, які можуть бути продані простою передачею;
- привілейовані - підприємство гарантує виплату дивідендів незалежно від розмірів прибутку. У разі недостатнього прибутку дивіденди за привілейованими акціями виплачуються за рахунок резервного фонду, але сума випущених привілейованих акцій не повинна перевищувати 10% статутного фонду;
- вінкульовані, що можуть передаватися лише з дозволу фірми;
- без номінальної вартості—у разі ліквідації товариства гарантується лише певна частина їх вартості;
- прості основні (акції першого випуску), що дають право голосу, але не дають право на певні дивіденди.
Акціонерна форма господарювання має істотні переваги:
♦ фінансові - створює механізм оперативної мобілізації великих за розміром інвестицій і регулярно одержання доходу у формі дивідендів на акції;
♦ економічні - акціонерний капітал сприяє встановленню гнучкої системи виробничо-господарських зв'язків, опосередкованих перехресним або ланцюговим володінням акціями;
♦ соціальні - акціонування є важливою формою роздержавлення власності підприємств будь-яких розмірів, перетворення найманих робітників на власників певної частки майна підприємства.
Технологічну й територіальну цілісність мають, так звані, материнські (головні) підприємства або фірми. Особливістю їхньої діяльності є те, що вони контролюють інші фірми. Залежно від розміру капіталу, що належить материнській (головній) фірмі, а також правового статусу і ступеня підпорядкованості, підприємства, які перебувають у сфері впливу головної фірми, можна підрозділити на дочірні, асоційовані та філії. Дочірнє підприємство (компанія) - юридично самостійне організаційне утворення, що здійснює комерційні операції і складає звітний баланс; проте материнська фірма суворо контролює діяльність усіх своїх дочірніх компаній, оскільки володіє контрольним пакетом їхніх акцій. Асоційоване підприємство є формально самостійним, але з різних причин воно залежить від головної фірми і мусить підпорядковуватися її стратегічним цілям. На відміну від дочірніх та асоційованих підприємств філія не користується юридичною й господарською самостійністю, не має власного статуту і балансу, діє від імені і за дорученням головного підприємства, має однакову з ним назву. Майже весь акціонерний капітал філії належить материнській фірмі.
З-поміж суб'єктів господарської діяльності окремо виділяють малі (дрібні) підприємства, що становлять основу малого бізнесу.
Малі підприємства можуть створюватися в усіх галузях на підставі будь-яких форм власності, зокрема змішаних, та здійснювати всі види господарської діяльності, які не забороняє чинне законодавство і які відповідають цілям, передбаченим їхніми статутами. Для здійснення видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, мале підприємство зобов'язане одержати необхідну ліцензію, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До малих підприємств належать новостворювані та діючі підприємства, які мають таку чисельність працюючих:
♦ у промисловості та будівництві - до 200 осіб;
♦ в інших галузях виробничої сфери - до 50 осіб;
♦у науці та науковому обслуговуванні-до 100 осіб;
♦ у галузях невиробничої сфери - до 25 осіб;
♦ у роздрібній торгівлі-до 15 осіб.
Підприємства, що здійснюють кілька видів господарської діяльності, належать до малих за критеріями того виду, який становить найбільшу частку в обсязі продукції (робіт, послуг).
Малі підприємства створюються:
• громадянами, членами сім'ї та іншими особами, які спільно ведуть господарство;
• державними, орендними, колективними, спільними підприємствами, громадськими організаціями та їхніми підприємствами, кооперативами, акціонерними, господарськими асоціаціями, іншими підприємствами та організаціями, що є юридичними особами;
• державними органами, уповноваженими управляти державним майном.
Під час організації малих підприємств на підставі змішаних форм власності вид підприємництва визначають з переважної частки майна власників, які створили підприємство. Окрім того, віднедавна офіційно заведено називати мікропідприємствами суб'єктів малого підприємництва із середньообліковою чисельністю працівників до 10 осіб та обсягом виручки від продажу продукції (надання послуг) до 250 тис. грн. за рік.
Класифікаційна належність підприємств (фірм) за галузево-функціональним видом діяльності здебільшого є зрозумілою із самої назви окремих груп (видів). Пояснення потребують лізингові підприємства. У світовій економіці під такою назвою фігурують міжнародні орендні фірми -продуценти, які за відповідну плату здають в оренду товари споживчого призначення, обчислювальну техніку, різноманітне технологічне устаткування, транспортні засоби тощо.
Згідно з чинним законодавством України підприємства (організації, фірми) мають право на добровільних засадах об'єднувати свою науково-технічну, виробничу, комерційну та інші види діяльності, якщо це не суперечить чинному антимонопольному законодавству.
Розглянувши класифікацію підприємств (фірм), їх можна згрупувати за такими ознаками (Схема 1):
■ джерела формування статутного фонду;
■ механізм формування статутного фонду;
■ відношення робітників до власності підприємства;
■ форми персоніфікації права власності;
■ особливості стимулювання робітників;
■ порядок розподілу прибутку.
Як свідчить світовий і вітчизняний досвід господарювання за умов ринкової економіки підприємства (фірми) та інші первинні суб'єкти господарювання можуть створювати різні за принципами і цілями добровільні об'єднання (Табл 1.).
У процесі об'єднання можуть створюватися і функціонувати два типи об'єднань підприємств (фірм) та організацій (інтеграційних утворень):
● добровільні;
● інституціональні.
Якщо добровільні інтеграційні утворення створюються за принципом абсолютної добровільності входження до їх складу, то інституціональні об'єднання - ініціативно-примусовим способом з рішення вищих органів управління, міністерствами (відомствами) чи безпосередньо Кабінетом Міністрів України. До них належать: виробничі, виробничо-наукові (науково-технічні), виробничо-торгівельні та інші подібні об'єднання (комплекси, центри), що інтегрують стадії створення (проектування), реалізації та післяпродажного сервісного обслуговування виробів тривалого використання.
Підприємство (фірма) має діяти та господарювати в межах законодавства, що регулює всі напрями його (її) діяльності.
Головним нормативним документом, який регламентує діяльність підприємств є Господарський кодекс України. Сьогодні підприємства (фірми) самостійно вирішують такі питання:
Схема 2. Самостійність підприємств (фірм)
Будь-яке підприємство (фірма) діє на підставі власного статуту.
Статут підприємства - певна сукупність правил, що регулюють діяльність підприємства та його взаємовідносини з іншими суб'єктами господарювання. Статут повинен відповідати основним положенням Господарського кодексу України.
У ньому мають бути чітко сформульовані:
• точне найменування і місцезнаходження підприємства;
• власник (власники) або замовник (засновники);
• місія та основні види діяльності;
• органи управління і порядок їх формування;
• джерела і порядок формування майна;
• умови реорганізації і припинення діяльності.
У найменуванні підприємства (фірми) треба відобразити його конкретну назву (фабрика, завод, сільськогосподарський виробничий кооператив тощо) і вид (приватне, колективне, державне, акціонерне товариство) тощо.
У статуті має бути визначено орган, що має право репрезентувати інтереси трудового колективу (рада трудового колективу, рада підприємства (фірми), профспілковий комітет) тощо.
До нього можна включити положення пов'язані з особливостями діяльності фірми (підприємства): про трудові взаємини, які виникають на підставі членства; про повноваження, порядок створення та структуру ради підприємства (фірми); про товарний знак тощо.
Важливу соціальну роль на підприємстві (фірмі) відіграє колективний договір.
Колективний договір - угода між трудовим колективом, в особі профспілки, та адміністрацією підприємства (організації), що використовує найману працю.
Колективний договір має укладатися щорічно.
Колективним договором регулюються виробничі, економічні й трудові відносини працівників з власником підприємства (фірми); визначаються заходи із забезпечення належних умов та оплати праці, соціального захисту всіх категорій персоналу.
Сторони, які уклали і підписали колективний договір, повинні періодично (не менше двох разів на рік) взаємозвітувати про його виконання на зборах (конференції) трудового колективу.
Питання для контролю знань
1. Обгрунтуйте поняття організація.
2. З якою метою створюються організації?
3. Зробіть класифікацію фірм та їх характеристику?
4. В чому суть правового регулювання фірми?
5. Опишіть процес утворення та діяльності фірми.