top of page

Тема 64. Поняття інвестицій та інвестиційного менеджменту

 

План

1. Економічна суть інвестицій.

2. Форми інвестицій.

1. Економічна суть інвестицій

   Економічна діяльність суб'єктів господарювання значною мірою характеризується обсягами та формами інвестицій.

   Термін "інвестиція" походить від лат. "invest", що означає "вкладати". Нині інвестиції- це вкладення капіталу з метою його подальшого збільшення. Приріст капіталу в результаті його інвестування є компенсацією за ризик втрат від інфляції та неодержання відсотків від банківських вкладень капіталу.

  Джерелом приросту капіталу й головним мотивом інвестування є одержуваний прибуток. Обидва процеси - вкладання капіталів і одержання прибутку - відбуваються в певному поточному часі, а саме: може бути послідовне вкладання капіталу, а потім одержання прибутку; паралельне вкладання капіталу й одержання прибутку; інтервальне вкладання капіталу, а потім через деякий час - одержання прибутку. У першому випадку прибуток буде одержано негайно після завершення інвестування в повному обсязі, у другому - одержання прибутку можливе до повного завершення процесу інвестування, у третьому - між періодом інвестування та одержанням прибутку минає певний час, тривалість якого залежить від форми інвестування та особливостей інвестиційного проекту.

 У сучасній зарубіжній літературі термін "інвестування" часто трактується як придбання цінних паперів (акцій, облігацій). У нашій країні його ідентифіковано з терміном "капітальні вкладення". Інвестиції в цьому разі розглядаються як вкладання у відтворення основних фондів (споруд, обладнання, транспортних засобів). Разом з тим інвестування можуть бути спрямовані на поповнення обігових коштів, придбання нематеріальних активів (патентів, ліцензій, ноу-хау).

 

2. Форми інвестицій

         Розрізняють валові та чисті інвестиції.

  Валові інвестиції-це загальний обсяг інвестування в певному періоді, що спрямоване на нове будівництво, придбання засобів виробництва та приріст товарно-матеріальних засобів.

  Чисті інвестиції - це сума валових інвестицій без суми амортизаційних відрахувань у певному періоді.

  Динаміка чистих інвестицій характеризує економічний розвиток підприємства, галузі, держави. Якщо сума чистих інвестицій від'ємна, тобто обсяг валових інвестицій менший від суми амортизаційних відрахувань, це свідчить про зменшення обсягу випуску продукції. Якщо ж сума валових інвестицій дорівнює нулю - це означає відсутність економічного зростання, а якщо ця сума перевищує суму амортизаційних відрахувань - це свідчить про розвиток економіки.

  Зі збільшенням обсягів чистих інвестицій збільшуються доходи.

Інвестиції в об'єкти підприємницької діяльності класифікуються за певними ознаками:

  1. За об'єктами вкладання коштів (майна) розрізняють інвестиції реальні та фінансові. Під реальними інвестиціями розуміють вкладання коштів (майна) у реальні активи - матеріальні та нематеріальні (іноді інвестиції в нематеріальні активи, що пов'язані з науково-технічним прогресом, характеризують як інноваційні). Фінансові інвестиції - це вкладання коштів у фінансові інструменти (активи), серед яких превалюють цінні папери;

  2. За характером участі в інвестуванні розрізняють інвестиції прямі та непрямі. Пряме інвестування здійснюють інвестори, які безпосередньо беругь участь у виборі об'єктів інвестування та вкладанні в них коштів (майна, активів). Як правило, інвестори добре обізнані з об'єктом інвестування й володіють механізмами інвестування. Непрямі інвестиції здійснюють інвестиційні чи фінансові посередники;

  3. За періодом інвестування інвестиції розподіляються на коротко- та довгострокові. Короткострокові інвестиції здійснюються на період до одного року. До них належать короткострокові депозитні вклади, придбання короткострокових ощадних сертифікатів тощо. Довгострокові інвестиції здійснюються на період понад рік;

  4. За формами власності інвесторів розрізняють інвестиції приватні, державні, іноземні та спільні. Приватні інвестиції здійснюються фізичними особами, а також юридичними особами з приватним капіталом, державні -державними та місцевими органами влади, державними (казенними) підприємствами з бюджетних позабюджетних фондів, власних і позичкових коштів, іноземні -фізичними та юридичними особами іноземних держав, спільні - суб'єктами цієї держави та іноземних держав;

  5. За регіональною ознакою розрізняють інвестиції в цій державі та поза її межами. Внутрішні інвестиції здійснюються в об'єкти інвестування в межах цієї держави, а іноземні - поза її межами. До других належить також придбання різних фінансових інструментів інших держав - акцій закордонних компаній, облігації інших держав тощо.

  Наведена класифікація інвестицій відображає їх найсуттєвіші ознаки. У наукових джерелах зустрічаються й інші класифікації.

Питання для контролю знань

1. Розкрийте економічну суть інвестицій.

2. Зробіть класифікацію інвестицій.

3. Доведіть (спростуйте) необхідніс ть інвестування підприємницької діяльності.

bottom of page