top of page

Тема 74. Організація управління в сільськогосподарських виробничих кооперативах (СВК) і товариствах з обмеженою відповідальністю (TOB)

 

План

1. Організація управління в сільськогосподарських виробничих кооперативах (СВК).

2. Організація управління в товариствах з обмеженою відповідальністю (TOB).

1. Організація управління в сільськогосподарських виробничих кооперативах (СВК).

 

    Сільськогосподарські виробничі кооперативи створилися на базі колективних сільськогосподарських підприємств (КСП) згідно із законами України "Про сільськогосподарську кооперацію", "Про власність", із Господарським і Земельним кодексом України та іншими законодавчими актами держави, є самостійним господарюючим суб'єктом, товаровиробником і власником виробленої продукції.

    Кооператив - це організація, створена на добровільних засадах групою людей із метою підприємництва на підставі самоврядування і самофінан­сування. Створюються кооперативні підприємства, як правило, за рахунок матеріальних і грошових внесків членів кооперативу. Крім приватної власності, економічною основою діяльності кооперативів с оренда, паї (земельні й майнові), колективна власність, акції АТ.

   Порядок утворення СВК, його виробничо-фінансова, зовнішньо­економічна діяльність, самоврядування, правовий режим власності, а також порядок реорганізації, ліквідації і розподілу власності сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) визначаються його Статутом.

Вступні та майнові внески встановлюються Статутом у рівному для всіх розмірі. Відповідальність за зобов'язання колективу СВК здійснюють всім належним майном.

    Розподіл прибутку: відрахування у фонди кооперативу, де розподіл здійснюють між членами пропорційно трудовій участі, виплату за майнові паї (до 20% визначеного прибутку до розподілу).

СВК с юридичною особою, мас відокремлене майно, самостійний баланс, основні та оборотні засоби і здійснює свою діяльність на принципах самоокупності (зокрема, валютної), самофінансування і комерційного ризику.

    Управління СВК здійснюється на демократичних засадах у поєднанні самоврядування трудового колективу і прав власника щодо господарського використання своєї власності і розноряджен-ня нею. Підприємство самостійно визначає систему оплати праці, штатний розпис, структуру управління.

    Найвищим органом самоврядування в СВК є загальні збори членів підприємства (збори уповноважених), які: приймають Статут підприємства, вносять у нього зміни й доповнення; приймають Положення про оплату праці, Правила внутрішнього розпорядку, Положення про матеріальну відповідальність членів підприємства за завдані останньому збитки, а також інші внутрішньогоспо­дарські правові акти, вносять у них зміни й доповнення; обирають управління СВК, його голову та ревізійну комісію; встановлюють штатний розпис працівників апарату управління, вносять у нього зміни й доповнення; вирішують питання про необхідність укладення з правлінням СВК колективного договору (угоди), розглядають проект цього договору і уповноважують профспілковий комітет підписати його від імені трудового колективу; розглядають і затверджують річні плани економічного і соціального розвитку СВК, визначають основні види (асортимент) продукції (товарів, послуг, робіт), які має виробляти (надавати) СВК, враховуючи умови договору на державне замовлення і ринковий попит на таку продукцію (товари, послуги, роботи); розглядають і затверджують річний звіт голови правління, а в разі визнання його роботи як незадовільної вирішують питання про звільнення його з посади; вирішують питання про укрупнення, розукрупнення, вступ до складу міжгосподарських об'єднань, асоціацій та інших міжгосподарських формувань та про вихід з них;   самостійно вирішують усі питання про зовнішньоекономічні зв'язки.

         Рішення загальних зборів є обов'язковими до виконання всіма членами

підприємства, якщо вони не суперечать чинному законодавству.

Загальні збори правомочні вирішувати питання за умови, якщо на них присутні не менше 1/2 членів підприємства (або 3/4 кількості уповноважених). Рішення приймається більшістю голосів за принципом "один член кооперативу - один голос". Збори скликаються за необхідності або за вимогою ревізійної комісії чи 1/3 членів підприємства, але не рідше одного разу на півріччя. Правління повідомляє членів підприємства про скликання загальних зборів не пізніш як за сім діб до їх проведення. Керівництво здійснює правління на чолі з його головою. Якщо більше 50 членів, то для контролю за діяльністю створюється спостережна рада.

    Правління СВК є виконавчо-розпорядчим органом, який підпорядко­ваний і підзвітний загальним зборам членів підприємства, у період між зборами здійснює керівництво всією організаційно-господарською, зовнішньоекономічною і фінансовою діяльністю СВК, приймає необхідні рішення і локальні правові акти та забезпечує їх виконання відповідно до чинного законодавства і рішень загальних зборів членів підприємства.

Засідання правління СВК проводяться за необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Правління правомочне вирішувати питання, якщо на засіданні присутні не менш як 3/4 його членів. Рішення правління приймаються простою більшістю голосів. У випадку рівної кількості голосів "за" і "проти" вирішальне значення має голос голови правління СВК.

    Голову підприємства, який одночасно є головою правління СВК, обирають загальні збори членів підприємства таємним або відкритим голосуванням з числа членів трудового колективу строком на три роки. Правління СВК обирає зі свого складу заступника голови, вносить загальним зборам пропозиції про затвердження кандидатур на посади заступників голови, головного бухгалтера підприємства, а також про звільнення їх з посади. Заступники голови, інші провідні спеціалісти за рішенням загальних зборів можуть обіймати ці посади за наймом на контрактовій основі.  Контракт із схваленими загальними зборами кандидатурами укладає голова СВК.  Голова правління та його перший заступник керують усією роботою СВК і несуть за неї повну відповідальність. Без особливого на те доручення вони представляють інтереси СВК у всіх установах, підприємствах, організаціях, розпоряджаються майном підприємства, підписують господарські та цивільно-правові угоди, видають доручення, відкривають в установах банків розрахункові та інші рахунки СВК. У межах своєї компетенції вони видають розпорядження, застосовують до працівників заходи заохочення та накладають стягнення, укладають трудові угоди, приймають за сумісництвом і на тимчасову роботу громадян, звільняють їх з роботи в порядку чинного трудового законодавства.

   Для здійснення громадського контролю за збереженням, використан­ням та розпорядженням власністю СВК з боку голови, правління, бухгалтерії, виробничих підрозділів загальні збори (збори уповноважених) зі складу колективу підприємства обирають ревізійну комісію, і призначають її голову, які підзвітні виключно загальним зборам і на весь час перебування на цій посаді без згоди загальних зборів (зборів уповноважених) не можуть бути покарані в дисциплінарному порядку з ініціативи правління чи його голови.

       Ревізійна комісія має право здійснювати контроль за додержанням Статуту СВК та інших внутрішньогосподарських актів; законністю укладення і виконання укладених договорів; витрачанням коштів і матеріальних цінностей; правильністю обліку, звітності й розрахунків з членами підприєм­ства; виробництвом екологічно безпечної продукції; додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

    Ревізійна комісія щороку проводить ревізію виробничо-фінансової діяльності підприємства, періодично перевіряє діяльність господарських підрозділів економічної і бухгалтерської служб, робить висновки з річного звіту правління СВК. Пропозиції ревізійної комісії за результатами перевірок розглядаються на чергових загальних зборах членів підприємства, а внесені до правління - протягом 10 діб.

 

2. Організація управління в товариствах з обмеженою відповідальністю (TOB)

 

      За аналогічною схемою здійснюється порядок утворення, діяльність і управління в товариствах з обмеженою відповідальністю.

    Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність у межах своїх вкладень.

TOB є юридичною особою згідно з законами України "Про власність", "Про підприємство", Земельним кодексом та іншими законодавчими актами, є самостійним господарюючим суб'єктом, товаровиробником і власником виробленої продукції.

TOB створилися в процесі реорганізації колективних сільськогоспо­дарських підприємств (КСП) за рахунок матеріальних і грошових внесків членів TOB, крім того, економічною основою діяльності TOB є оренда і паї (земельні і майнові).

Майно, яке має TOB, відокремлене від майна учасників та будь-якої третьої особи. TOB має право від свого імені набувати майнових та немайнових прав і виконувати зобов'язання, бути позивачем і відповідачем у загальному, арбітражному і тритейському суді.

   TOB не несе відповідальності по зобов'язаннях учасників. Учасники несуть відповідальність по зобов'язаннях TOB у межах їхніх вкладів.

    Діяльність TOB здійснюється на підставі принципів: добровільності, самостійності, рівності прав на працю і прибуток.

    У своїй діяльності TOB керується Статутом, чинним законодавством України. Взаємовідносини з учасниками TOB, а також з іншими підприємствами й організаціями, будуються на підставі договорів.

   У Лубенському районі Полтавської області існує в наявності 22 това­риства з обмеженою відповідальністю.

       Статутний фонд TOB розділений на частки. Мінімальний розмір його повинен бути не менше за суму рівну 625 мінімальним заробітним платам. До моменту державної реєстрації кожен з учасників повинен внести не менше 30% свого внеску до статутного фонду.

    Вищий орган управління є збори учасників. Кількість голосів окремого члена товариства пропорційна розміру його частки в статутному фонді. Плани, звіти, зміни до статуту, виключення проводяться на підставі прийняття одностайного рішення всіх членів товариства. Збори обирають правління (голову), ревізійну комісію, приймають статут, вирішують питання членства, про розміри вступних і пайових внесків, установлюють порядок розподілу прибутку. Управління - колегіальне (дирекція) або одноосібне (директор) -визначається зборами.

Розподіл частини прибутку здійснюють пропорційно частці кожного в статутному фонді.

    Поточне (повсякденне) управління здійснює голова правління. Ревізійна комісія перевіряє господарську і фінансову діяльність правління.

Питання для контролю знань

1. Опишіть основні аспекти організації управління в державних с.г.підприємствах.

2. Опишіть основні аспекти організації управління в сільськогосподарських виробничих кооперативах (СВК) і товариствах з обмеженою відповідальністю (TOB).

bottom of page